skip to main navigation

Lotta Lindgren

Hur går det till?

Jag får ofta denna fråga vilket är en adekvat undran. Kort och gott så kommer du till in min mottagning för samtal 1-2 ggr per vecka, varannan vecka eller 1 gång i månaden beroende på ditt behov och dina möjligheter. Vi sitter i varsin fåtölj och samtalar och jag använder ibland blädderblock för att strukturera och tydliggöra.

Du får möjlighet att visa dig som du är med din oro, ångest och olika känslor av misslyckande, hopplöshet eller låg självkänsla. Du kanske inte vågar visa det i början med successivt så ökar tilliten mellan oss och du kan tala om dina smärtsamma känslor. Målet är att du ska lära känna dig själv bättre, få tillgång till inre resurser som är outnyttjade, våga säga ifrån och vara rädd om dig, bearbeta kränkningar och lära dig acceptera det som inte går att ändra på eller göra ogjort. Terapin innebär att du kan pröva dig själv tillsammans med mig, att våga göra eller säga sådant du tidigare hållit inne. Då frigörs energi som gör att du växer och utvecklas.

Inre motivation – om kreativitet och prestation. Dagens synsätt på motivation är förlegat menar Daniel Pink, författare till boken Drivkraft – den överraskande sanningen om [...]

Läs mer...

Kraniosakral behandling ger kroppen möjlighet att själv lösa spänningar och obalanser på cellnivå så att en djup läkning kan ske.

Läs mer...

GDQ (Group Development Questionnaire) är en enkel och effektiv metod för att utveckla och effektivisera arbets- och ledningsgrupper. Den bygger på mångårig forskning och omfattande [...]

Läs mer...

Många företag satsar på att utveckla och hjälpa sina ledare att bli effektivare. Vi ser stora behov av att också utveckla ett effektivt medarbetarskap. Läs [...]

Läs mer...

back on top